Medyum Ledun Hoca Denizli

Vefk Hakkında Her Şey

Vefk, tılsımlı kare anlamına gelmektedir. Aynı anlama veya aynı toplamı veren birçok kareden oluşmuştur. Sayı vefki ya da harf vefki yapılabilir. Bu iki kısmında çok değişik türleri vardır. Mesela altılı bir vefk karesi içinde otuz altı tane de küçük kare bulunmaktadır. Bunun adı altılı vefk (müseddes) ‘tir. Bunun gibi müsebba adı verilen yedili vefkte de kırk dokuz küçük kare bulunur.

Bu küçük karelerin içerisine amaç doğrultusunda düzenlenerek yazılan sayı veya harf yazılmaktadır. Yani her vefk için belirli düzenler vardır. Örnek olarak, iyi ve hayırlı bir vefkte çift sayılar veya bunların karşılığı olan harfler büyük karedeki küçük karelere doldurulur. Bir kötülük vefkinde ise bu sayı ve harfler küçük karelere haç şeklinde düzenlenir.

Vefkin özelliği insanın manevi dünyasında meydana gelen bir problemin halledilerek giderilmesini amaçlayan metafiziksel bir uygulamadır. Bir problemin çözümü için olmakla beraber bir yararı, menfaati kendine çekmek için de menfaat vefki yapılabilmektedir.

 

Vefk Ve Büyü Aynı Şey Demek Midir?

Hayır, büyü ile hiç ilgisi olmayan bir şeydir. Çünkü büyü Allah’ı bırakıp şeytan veya başka varlıklardan yardım beklemektir. Vefkler ise tamamen Allah’a yönelerek ve ondan isteyerek yapılan bir iştir. Büyüler gibi şirk barındıran şeylerle bir ilgisi yoktur.

 

Vefkler Bir Muska Mıdır?

Vefkle muskanın farkı, muska belirli zamanla sınırlı olduğu halde vefkte zaman sınırı yoktur. Vefk her zaman geçerli olup devamlıdır.

 

Vefk Yaptırmak Günah Mıdır?

Günah olan karşılaştığımız herhangi bir sorunda yüce Allah’a tevekkülü zedeleyecek uğraşılar içinde olmaktır. Vefkler ise Allah’a tevekkül içinde değerlendirilmiş ve vefkler için İslam âlimleri birçok kitap yazılmıştır.

x

Check Also

Vefkte Başarısız Olma Nedenleri

Genel olarak, yapılan ve üzerinde çalışılan vefklerin çoğu başarısız olmaktadır ve bunun bir çok mantıklı ...